Расте бројот на заразени и починати лица од Ковид-19 во Грција

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број на смртни случаи од Ковид-19, починаа девет лица, што е рекордно висок број, додека пак зголемување има и во однос на новозаболените, 359 за едно деноноќие, јави дописничката на МИА од Атина.

 

Според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје, 69 лица се лекуваат, приклучени на апарати, а од почетокот на епидемијата, регистрирани се вкупно 14.400 позитивни случаи, додека пак починаа 325 лица.

Од денешните 359 нови случаи, речиси 60 отсто се во областа Атика, поширокиот дел на Атина.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

17.09.2020 - 23:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега